14 Haziran 2012 Perşembe

10 HAZİRAN 2012 SAPANCA YANIK KÖYÜ YAZ ŞENLİĞİ


10 Haziran 2012 Pazar günü son derece eğlenceli ve mutlu geçti. 1700 lerin sonunda Kuzey Kafkasya' dan göçen halkların bir kısmı Sakarya Sapanca İlçesi Yanık Köyüne yerleşmiş.O gün orada kendi kültürlerinin tanıtıldığı Yaz Şenliği vardı.Kendilerine ait müzikleri, dansları, yemekleri tanıtıldı.El emeği standları da vardı.GÜLİZARIN OYUNCAKLARI da kusur kalmadı, günler öncesinden gidip müracaat etti ve kaydını yaptırdı.Günlerce yağan yağmurdan sonra pırıl pırıl bir sabah pılımı pırtımı toplayıp benim ekiple birlikte yola koyulduk. ( Benim ekip, iki erkek evlat ve bir eşden oluşuyor.)                                                                                                                                    Menzilimiz;
     
  
Sapanca' ya giderken sağ taraftaki cevizlik mevki.Harika gölgelik.Kocaman ceviz ağaçlarının altında bana ayrılan yere bir günlük dükkanı açtık elbirliği ile.
Derken Kafkas müzikleri başladı. Müziğe eşlik eden tahta parçalarını yine tahtaya vurarak ritim tutan bir gurup vardı.Çok rastladığımız ve bildiğimiz, gördüğümüz şeyler değil.Sonra ortaya bir kız, bir erkek dansçılar çıktı.Çift olarak dans ediyorlar.Dans bitince saygı ile birbirlerini selamlıyorlar ve geri geri ayrılıyorlar.Sonra başka bir çift gelip dans ediyor.Dans ederken sanki suyun üstünde yürüyorlar, yer çekimi ile ilişkileri kesiliyor, daha doğrusu uçuyorlar adeta...Gençler dinamik, neşeli, atak dans ederken, yaşça büyük olanlar yıllanmış şarap gibiydiler.Hayatı yaşamışlık, tadına varmışlık, olgunluk ve ayrı bir tat veriyordu onları seyretmek...Anlatmak yetmez, görmek lazımdı...İlerleyen saatlerde çevre illerden gelen ayni kültüre sahip dans gurupları danslarını sergiledi.Bu sefer profesyonellik ortaya çıktı.Kızlar kuğu gibi, delikanlılar zımba gibi... Harika, harika, nefis gösteriler.

3 yorum:

 1. Ah! Nasıl kaçırdım ben bu şenliği.. Ah! O güzelim yaptığın eserleri de tabi:)

  Gülçin, hiç kalmadı mı? Hepsi bitti mi?

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Vildan, gerçekten orda bulunmalıydın.Her şey çok güzeldi.Yaptıklarım mı, çok iyi sattım, ama senin için her zaman hazırlayabilirim.Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Bir dilim börek alayım dedim 5 lira fiyat çektiler o şenlikte... bu ne lan ...milleti soymak icin mi topladiniz oraya...

  YanıtlaSil