1 Ekim 2013 Salı

OYUNCAKLARDAN YOLA ÇIKARAK....DUVAR SARKITLARI & SÜSLERİ         Bu günü kadar yaptığım oyuncak asıllı objelerin başka işlevlerinin de olabileceğini düşündüm. Bu üretilenler oyuncakların ikinci nesil halleri. Buradan yola çıkarak bak neler neler ürettim…

         Bir kere  oyuncaklara nazaran bunların daha minik olmaları gerekiyordu. Öğle de oldular. Çok çeşitli malzeme kullanmam gerektiği için bütün malzemeleri bulmakta çok zorlandım. Acaba o mu daha iyi olur, yoksa bu mu daha iyi olur düşüncesi ile kullanmadığım birçok malzeme de almam gerekti. Denemeden doğruyu bulamıyorsun.
    
        

        İlk önce şu ibiği çiçekli süslü tavuk hanımı yaptım. Onu sabitlemek için önce hasır bir ekmek sepeti aldım, beğenmedim, sonra bu ekmek tahtası gözüme daha iyi geldi. Hem asılacak yerinin üstünde olması  işimi kolaylaştırdı hem de ahşabın sıcaklığını seviyorum. 

 
  

        

       Sonra pembe kalpli tavuk hanım sırayı aldı. Bunu yapmak da çok zevkli. Kumaştan yaptığım kurdele ile sanki holluk ( tavukların yumurtlamak için oturdukları saman dolu yer)  formu vermeye çalıştım. Sarkan pembe ve beyaz kordonlar , kordonlardaki pembe boncuklar bulundukları ortama pozitif enerji verecek. Ayrıca kordonlardaki iki kalp,  tavuğun yumurtaları  dolayısı ile hayat kaynağını temsil ediyor.  
        Tavuklardan sonra sırayı bu sevimli, meraklı kedi aldı .Hayvanları çok seviyorum. Küçücük böcekten bile korkardım. Şimdi onlarla iletişim kurabildiğimi düşünüyorum. Ben onları, onlar da beni anlıyor gibi.Ama sanırım kedi ve köpekler sanki daha yakın bana. Sokakta rastladığım kocaman sokak köpeklerinden bile ürkmüyorum, hele bu kadarcık sevimli bir kedi söz konusu olunca kendimden geçiyorum. O kadar çok sohbet ettik ki bu minik kedi ile…Yukarda bir ağacın dalından aşağıda olup biteni öğrenmek istercesine gözlerini kocaman açmış. Bu ifadeyi verebilmek beni baya uğraştırdı. Kompozisyon için eline flamalarla ‘’evim’’ yazısını tutuşturdum. Ferforjesi için de baya uğraşmam gerekti. Uygun teli bulup, uygun formu vermek kediyi yapmak kadar uğraştırdı. Ama değdi doğrusu.


       
En son bu kuş yuvası aldı sırayı. Kuş ,muhabbet se kalpler de sevgidir. Samanlar ve jüt ip ise muhabbetli bir yuvadaki sıcaklık. Bu kuş yuvalı , kuşlu, kalpli, samanlı duvar sarkıtı & süsü, bulunduğu ortama muhabbet ve sıcaklık katacak eminim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder