8 Ocak 2014 Çarşamba

SELİM SIIRI PAŞA KONAĞI İZMİT/KOCAELİ


              Bu gün hayattan bir gün çalma fikrini aklıma yerleştirmiştim. Ocak ayı için hava çok güzeldi. Hem güneş pırıl pırıl parlarken evde zaman geçirmek istemiyordum hem de gönlüm avarelik yapmak istiyordu. Yapmam gereken işleri bir kenara bıraktım, üstlerine bir örtü örtüm gözüme batmasınlar diye Randevuları kendime unutturdum, unuttuğumu düşündüm rahatlamak için… Ellerim ceplerimde şehir merkezinde ağır ağır yürüdüm. Trafik ve şehir gürültüsünden de kurtulma hissi baskın gelince, şehrin tepelerine doğru ilerlediğimi fark ettim. Ayaklarım beni Yeni Çeşme Sokaktaki restorasyonu yeni biten Selim Sırrı Paşa Konağına kadar götürdü. Bundan sonra artık başka bir zamanda yaşamaya başladım...

              Asıl adı Selim olan ve ‘’Sırrı’’ mahlasını kullanan Sırrı Paşa İzmit mutasarrıflığına atandıktan sonra şehre birçok hizmetler vermiş. Bu gün yürüyüş yolu olarak geçen eski tren yolu boyunca şehrin özelliği haline gelen çınar ağaçlarını diktirmiş.

              Bu gün gezdiğim konak,  19. Yüzyıla ait sivil mimarlık örneği olarak Sırrı Paşa tarafından planı çizilerek kendisine ikamet için inşa edilmiş. Harika bir Körfez manzarası var. İç duvarlar ve tavan el boyaması resim ve altın varak süslemelerle zenginleştirilmiş. Haremlik ve selamlık iki bölümden oluşuyor. Yüzünü Körfeze dönmüş, güneşe kucak açmış, bahçesinde çok şükür ki korunabilmiş kocaman çam ağaçları olan harika binanın çok zarif bir mimarisi var.

              Zamana ayak direyen bina çıkan bir yangınla kullanılamaz haldeyken belediye tarafından restore edilerek kamulaştırılmış.
              Zamanı olan gidip görsün, zamanı olmayan fırsat yaratsın. Gözünüzü, gönlünüzü dinlendirmek ,benim gibi hayattan bir gün çalmak istiyorsanız , kendiniz için  en kısa zamanda bu fırsatı yaratın derim.


             Şimdi sizi Selim Sırrı Paşa’ nen İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yeni Çeşme Sokaktaki Konağının resimleri ile baş başa bırakıyorum.


Bu Konağın hakim olduğu İzmit Körfezi görünümünün bir bölümü

2 yorum:

 1. Çok güzel bir tarihi mekan Gülçin. Hiç haberim yoktu. En kısa zamanda giip görmeye niyetlendim.
  Sağolasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok güzel bir yer.Hele biraz güneşli bir gün olursa, nefis Körfez manzarası da cabası...

   Sil